Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie przestrzeni okiennej w swoim domu. Można zdecydować się na firanki, żaluzje czy zasłony. Wybranie osłony na okno zależne jest nie tylko od indywidualnego gustu, ale również stylistyki pomieszczeń. Jednak w podjęciu decyzji powinno brać się pod uwagę zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne.
Nie dziwi więc fakt, że jednymi z najchętniej wybieranych osłon okiennych są rolety rzymskie. Wyróżniają się wieloma rozwiązaniami aranżacyjnymi, szeroką gamą kolorystyczną, a także możliwością wykonania ich na wymiar. W dodatku sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu - zarówno w kuchni, jak i salonie. Czym jeszcze charakteryzują się rolety rzymskie? Gdzie można je wykorzystać i jakie są ich zalety oraz wady? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego rodzaju osłon okiennych.
Charakterystyka rolet rzymskich
Roleta rzymska na wymiar to elegancka dekoracja okienna, która jest świetną alternatywą dla firanek oraz zasłon. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale również ma wiele przydatnych funkcji. Skutecznie osłania okno od góry, nie pozwalając przedostać się promieniom słonecznym do wnętrza domu. Bez problemu można ją zablokować w dowolnym miejscu na oknie, zostawiając jego dolną część odsłoniętą. Różni się od klasycznej plisy tym, że nawet po odsłonięciu okien wciąż pozostaje widoczna.
Roleta rzymska do kuchni czy do sypialni nada wyjątkowego charakteru pomieszczeniu, a to dzięki marszczeniom, które stanowią element ozdobny. Zamontowanie jej na oknie jest bardzo proste i można wykonać je samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Różne modele tej plisy wykonywanej na wymiar umożliwiają zamocowanie ich na wiele sposobów m.in. montowanie na karniszu, ścianie czy za pomocą doszytego tunelu lub dekoracyjnych szelek.
W jakich pomieszczeniach można wykorzystać rolety rzymskie?
Tak naprawdę roleta rzymska na wymiar sprawdzi się doskonale praktycznie w każdym pomieszczeniu, a to dzięki mnogości rozwiązań aranżacyjnych. Z powodzeniem można dopasować ją do każdego stylu, np. skandynawskiego, retro, glamour, nowoczesnego czy minimalistycznego. Wykonuje się ją z różnych tkanin, w dodatku dostępna jest w wielu kolorach, co sprawia, że z łatwością znajdzie swoje zastosowanie w dowolnym pomieszczeniu w domu.
Roletę rzymską na wymiar warto powiesić w pokojach reprezentacyjnych, takich jak salon czy jadalnia, gdyż wyróżnia się elegancją i bardzo atrakcyjnym wyglądem. Świetnie radzi sobie z nieprzepuszczaniem promieni słonecznych do środka domu, więc można zamontować ją także w sypialni i tym samym zapewnić sobie spokojny sen. Ponadto doskonale sprawdzi się w kuchni, dodając pomieszczeniu ciepłego i przytulnego klimatu.
Zalety rolet rzymskich
Rolety rzymskie na wymiar cieszą się dużą popularnością wśród osób poszukujących jak najlepszych osłon okiennych. Nic dziwnego, w końcu mają wiele możliwości aranżacyjnych i pasują do niemal każdego pomieszczenia – czy to do kuchni, czy sypialni. Wśród innych ich zalet można wymienić m.in.:
- łatwy montaż i demontaż,
- regulowanie dostępu światła słonecznego,
- ochrona przed upałami,
- różnorodność kolorystyczna,
- walory dekoracyjne,
- nie zasłaniają ściany poniżej parapetu,
- dużo rozwiązań montażowych,
- łatwe w utrzymaniu czystości.
Wady rolet rzymskich
Chociaż rolety rzymskie do łazienki czy kuchni mają o wiele więcej zalet, nie pozostają bez wad. Jedną z nich jest bez wątpienia niska dostępność plis gotowych. Decydując się na tego typu osłonę okienną, trzeba liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania, gdyż szyje się je na wymiar. Kolejną wadą jest również ich widoczność po odsłonięciu okna. Niestety nic nie da się z tym zrobić, dlatego jeśli komuś to przeszkadza, lepiej wybrać klasyczny model, w którym kaseta maskująca osłania rolkę.
Z jakich tkanin szyje się rolety rzymskie?
Rolety rzymskie na wymiar do kuchni czy łazienki można uszyć z dowolnej tkaniny zasłonowej oraz firanowej. Jednak warto wybrać odpowiedni materiał do danego pomieszczenia. W przypadku sypialni najlepiej sprawdzi się tkanina typu blackout. Z kolei w kuchni lepiej zdecydować się na model zastępujący firankę. Natomiast w salonie doskonałym materiałem okaże się welur, bawełna lub welwet.