Osłony okien sprawdzają się nie tylko pod względem estetycznym, ale również funkcjonalnym. To dzięki nim można przyciemnić pomieszczenia, a tym samym ochronić wnętrze domu przed nagrzaniem. Z jakich materiałów są wykonywane? Co wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju plisy okiennej? W poniższym artykule dowiesz się, które tkaniny są najczęściej wybierane do rolet plisowanych.
Plisy tekstylne
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów są tekstylia. Do produkcji rolet plisowanych wykorzystuje się przede wszystkim tworzywa sztuczne oraz włókna poliestrowe. Materiały te zapewniają najwięcej prywatności, a w dodatku chronią przed przedostawaniem się do pomieszczeń promieni słonecznych. Ta tkanina do plis okiennych doskonale sprawdzi się w biurach oraz nowocześnie urządzonych pomieszczeniach. Warto również wspomnieć, że choć gwarantuje pewne zaciemnienie, w pokojach nadal będzie dosyć jasno.
Plisy papierowe
Papier jako tkanina na rolety plisowane jest najtańszym materiałem. Papierowe plisy okienne są lekkie i ekologiczne. Pasują niemal do każdego typu wnętrza. Jednak pomimo tego, że papier zapewnia prywatność, nie należy do trwałych ani odpornych na zabrudzenia materiałów, dlatego w szczególności pełni rolę dekoracyjną.
Plisy z folii refleksyjnej
Rolety plisowane wykonane z folii refleksyjnej najlepiej sprawdzą się w biurowcach oraz w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, które są najbardziej narażone na nagrzanie się. Dzięki tej tkaninie promienie słoneczne nie przedostają się do środka budynku w takim stopniu, co przy użyciu tradycyjnych żaluzji. Jednak plisy okienne z folii refleksyjnej nie zapewniają prywatności, gdyż materiał ten jest zbyt przejrzysty.
Jaką tkaninę na rolety plisowane wybrać?
Wybierając materiał do plis okiennych warto kierować się zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością oraz specyfiką pomieszczeń. Do sypialni najlepiej zdecydować się na tkaninę, zapewniającą prywatność oraz maksymalne zaciemnienie. Z kolei w łazience lepiej postawić na rolety plisowane, które są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Natomiast w salonie doskonale sprawdzi się materiał kontrolujący przepływ promieni słonecznych i zapewniający odpowiednią jasność wnętrza.